Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. W naszej szkole od lat, w ten dzień, częstujemy marchewkami i zmieniamy szkodliwe nawyki na te zdrowe. W Polsce Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu obchodzony jest od 1991 roku. Pomysł akcji powstał w Stanach Zjednoczonych, inicjatorem był dziennikarz Lynna Smitha,

który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy osób podjęło próbę wstrzymania się od palenia przez jedną dobę. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia.

 

Idea obchodzonego w Polsce i na świecie „Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu” ma na celu zwrócenie uwagi całego społeczeństwa globalnie i lokalnie na skutki palenia tytoniu: społeczne, ekonomiczne, a przede wszystkim na skutki zdrowotne, które spowodowane są paleniem papierosów, a w ostatnich latach również e-papierosów. Zachęcanie osób palących do zaprzestania palenia oraz zwrócenie uwagi na fakt, że osoby niepalące (w tym dzieci) mają prawo do przebywania w przestrzeni publicznej wolnej od dymu tytoniowego, bez narażania na tzw. „bierne” palenie. Palenie papierosów/e-papierosów to również zagrożenia dla środowiska.
Papierosy zawierają 4 tys. szkodliwych dla zdrowia związków, z czego wiadomo, że 40 z nich jest przyczyną zachorowań na nowotwory. Do związków o działaniu rakotwórczym należą między innymi: nikotyna, substancje smoliste, tlenek węgla, formaldehydy, amoniak, tlenki azotu, arszenik, cyjanek wodoru.

rzucanie palenia rzucanie palenia rzucanie palenia rzucanie palenia rzucanie palenia rzucanie palenia rzucanie palenia rzucanie palenia rzucanie palenia rzucanie palenia rzucanie palenia