Gosiu.
Są pożegnania, na które nigdy nie będziemy gotowi. I tak właśnie cała społeczność naszej szkoły nie jest gotowa na pożegnanie z Tobą. Jeszcze kilka dni temu rozmawialiśmy z Tobą o klasówkach, mapkach, o przygotowywaniu uczniów do olimpiady geograficznej.
Jadwiga, a dla bliskich Jagoda, urodziła się 21 marca 1942 r. w Częstochowie. Tam spędziła młodzieńcze lata uczęszczając do szkoły podstawowej i liceum. Po dopiero co ukończonych studiach na Wydziale Romanistyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu nauczycielski los rzucił Jagodę do Człuchowa, do miejscowego liceum.
Odszedł od nas przedwcześnie. Słusznego wzrostu mężczyzna o wyprostowanej sylwetce, zawsze elegancko i modnie ubrany, z krótko przystrzyżoną fryzurą,
Urodził się 6 października 1927r. w miejscowości Topola w powiecie wyrzyskim. Było to wówczas pogranicze polsko- niemieckie. Ojciec jego był nauczycielem i kierownikiem polskiej szkoły w Olszewce, a w drugiej części tego samego budynku mieściła się szkoła niemiecka.
Franciszek Blechacz dobrze wspominał stosunki między obiema rodzinami nauczycielskimi. Odżyły one nawet po latach z inicjatywy Niemca- rówieśnika.
Urodziła się 1 stycznia 1928 r. we wsi Antonówka w powiecie Tomaszów Lubelski. Rodzice jej mieli niewielkie gospodarstwo rolne, które w czasach stalinowskich zostało wcielone do spółdzielni produkcyjnej. Szkołę średnią ukończyła w Tomaszowie Lubelskim i jako niewykwalifikowana nauczycielka podjęła na rok pracę w szkole podstawowej w przygranicznej miejscowości Hrebenne.
W latach 1950-1953 studiowała historię na wydziale humanistycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku i, uzyskawszy dyplom, została nakazem pracy skierowana do Państwowej 11- letniej Szkoły Ogólnokształcącej w Złotowie. W tych czasach studia na uniwersytetach i wyższych szkołach pedagogicznych trwały tylko trzy lata i kończyły się dyplomem, ale bez tytułu magistra.
23 stycznia 2004 roku odszedł na zawsze emerytowany nauczyciel języka rosyjskiego i wychowania obronnego w Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Czarnieckiego w Człuchowie, Józef Lewandowski. Ludzie tworzą historię, kształtują rzeczywistość i przemijają. Zostaje po nich pamięć czasem na długość życia następnego pokolenia, a czasem jakiś mocniej odciśnięty ślad na życiowej drodze przetrwa dłużej niż od innych.
Dr Jerzy Kuźniar urodził się 07 marca 1952 roku. w Człuchowie. W 1977 roku ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Słupsku uzyskując tytuł magistra filologii polskiej. Jako jedyny nauczyciel języka polskiego, do dnia dzisiejszego, w 1999 roku obronił pracę doktorską na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu.
Strona 1 z 2
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- Następny artykuł
- koniec