Konkurs

27 marca 2023 r. odbył się XVIII finał Powiatowego Konkursu Ortograficznego. W konkursie uczestniczyli uczniowie rejonu powiatu człuchowskiego – szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Przedstawiamy pierwszą trójkę zwycięzców:
I miejsce i tytuł Powiatowego Mistrza Ortografii zdobyła Oliwia Gryka z Liceum Sportowego z ZSS w Człuchowie
II miejsce - Jan Baryłka ze Szkoły Podstawowej w Przechlewie
III miejsce - Marco Cannazzaro ze Szkoły Podstawowej w Wyczechach

Konkurs ortograficzny

10 marca 2022 r. odbył się XVII Powiatowy Konkurs Ortograficzny. Tym razem udział w konkursie wzięli uczniowie wszystkich szkół ponadpodstawowych z naszego powiatu oraz uczniowie z kilku szkół podstawowych. Dyktando okazało się dość trudne. Chociaż uczennica, która zajęła I miejsce napisała prawie bezbłędną pracę. 

Joanna Milewska z Gimnazjum Gminnego w Przechlewie zdobyła tytuł Powiatowego Mistrza Ortografii 2015. W finałowym dyktandzie zrobiła tylko jeden błąd - w Molierowskim Harpagonie.

Jeden błąd popełniła też koleżanka z tej samej szkoły - Julia Kubiak. O jej drugim miejscu przesądziły punkty interpunkcyjne.

Trzecie miejsce zajęła Aleksandra Chrząstowska z naszej szkoły, tj. Liceum Ogólnokształcącego w Człuchowie.

W sumie finałowe dyktando pisało 27 uczniów klas trzecich gimnazjum oraz klas pierwszych i drugich szkół średnich z naszego powiatu. największą liczba błędów w dyktandzie wynosiła 14. Fakt, że tegoroczna mistrzyni popełniła tylko jeden błąd jest ewenementem, bo dyktando nie było wcale łatwe. Wykazało na przykład, że wielu uczniów ma problemy z odmianą liczebników złożonych - mówi K. Łuczycka.

Na gali finałowej nie zabrakło wykładu - tym razem wygłosiła go Jolanta Lisek, dyrektor SP nr 1 w Człuchowie. Opowiedziała o nazwiskach, ich pisowni i odmianie.

konkurs2015 konkurs2015 konkurs2015 konkurs2015

20 marca odbył VII Powiatowy Konkurs Ortograficzny, którego organizatorem jest nasza szkoła. Współpracujemy z człuchowskim oddziałem warszawskiej WSP i właśnie tam odbył się konkurs. Udział wzięło 30 uczniów, którzy zostali wyłonieni w dwóch etapach: klasowym i szkolnym.
Dyktando okazało się trudne, choć nie dla wszystkich. Zwyciężczyni, która otrzymała tytuł Powiatowego Mistrza Ortografii, zrobiła tylko jeden błąd. Warto tu dodać, ze jest z naszej szkoły. Po raz pierwszy nasi uczniowie „zgarnęli” prawie wszystkie nagrody. Gratulujemy i cieszymy się.


A oto kompletna lista nagrodzonych uczniów:
1. I miejsce – Marta Mielniczek – ZSP LO Człuchów
2. II miejsce – Piotr Wieżel – ZSP LO Człuchów
3. III miejsce – Zuzanna Krawiecka – LO STO Człuchów
4. IV miejsce – Mateusz Chołuj – ZSP LO Człuchów


Wyróżnienia otrzymali:
1. Katarzyna Bujewska - LO STO Człuchów
2. Aleksandra Żmudzka – Gimnazjum nr 1 Człuchów
3. Zuzanna Sarnowska – Gimnazjum nr 1 Człuchów
4. Kacper Czapiewski – ZSS Człuchów
5. Karolina Baryłka – Gimnazjum Przechlewo


Poziom piszących był dość wyrównany. Nieźle poradzili sobie z pisownią takich wyrazów jak: wte i wewte, horda, chandra, chimera, hałastra, żorżeta, żabot, rad nierad, żachnąć się, zmitrężyć, ohydztwo, paskudztwo czy ni stąd, ni zowąd.
Gala konkursu została uświetniona wykładem o integracji językowej, który wygłosiła polonistka, do niedawna pracująca w naszej szkole, pani Teresa Duda.
Uroczystość wręczenia nagród zaszczycił swoją obecnością burmistrz miasta pan Ryszard Szybajło, który od początku patronuje naszemu konkursowi.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom.

 

konkurs2014konkurs2014konkurs2014

11 kwietnia 2013 r. odbył się Powiatowy Konkurs Ortograficzny o tytuł Powiatowego Mistrza Ortografii. W tym roku w konkursie wzięło udział 33 uczniów ze wszystkich szkół ponadgimnazjalnych w powiecie człuchowskim i z trzecich klas szkół gimnazjalnych.

Mistrzem Ortografii został Maciej Ciesielski z gimnazjum w Przechlewie. II miejsce zdobyła Magdalena Chodorska z gimnazjum z Debrzna a II miejsce przypadło Zuzannie Krawieckiej z Liceum Społecznego.

Z naszych uczniów najlepiej napisała dyktando Marta Mielniczek z kl. 1c i otrzymała wyróżnienie.

konkurs2013 konkurs2013konkurs2013konkurs2013

Marta Mielniczek z Zespołu Szkół w Rzeczenicy został powiatowym mistrzem ortografii. Drugie miejsce zajęła w konkursie Zuzanna Krawiecka z Zespołu Szkół Społecznych STO w Człuchowie, a trzecie Maria Kusz z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Człuchowie.

Po raz piąty już konkurs zorganizował Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych i człuchowski wydział zamiejscowy WSP TWP w Warszawie. W konkursie brali udział uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Najpierw najlepsi wyłaniani byli w swoich klasach, potem w szkołach. Finałowe dyktando w środę pisało 27 osób. Nie dojechali niestety finaliści z Czarnego, którym przeszkodziły kłopoty techniczne.

Większość finalistów zrobiła w dyktandzie 8-10 błędów, żadnego „ortografa" nie miała za to zwyciężczyni, a laureatki drugiego i trzeciego miejsca zrobiły równo po dwa błędy ortograficzne, w efekcie o kolejności zdecydowała liczba błędów interpunkcyjnych.

Link do artykułu nastronie czluchow.naszemiasto.pl

treść dyktanda:

konkurs2012 6

konkurs2012 5konkurs2012 4konkurs2012 3konkurs2012 2konkurs2012 1

Znamy mistrza ortografii powiatu człuchowskiego - to Paula Schumacher z klasy trzeciej gimnazjum w Przechlewie. Napisała najlepszą pracę pod względem ortografii i interpunkcji.

O tytuł Powiatowego Mistrza Ortografii ubiegało się 30 uczniów. W finale spotkali się najlepsi uczniowie reprezentujący wszystkie szkoły ponadgimnazjalne oraz uczniowie klas trzecich gimnazjum z terenu powiatu człuchowskiego.

„Poziom konkursu ortograficznego oceniamy dosyć oryginalnie” - mówi nauczyciel języka polskiego Ilona Lichucka

Konkurs organizowało Liceum Ogólnokształcące imienia Stefana Czarnieckiego wspólnie z wydziałem zamiejscowym Wyższej Szkoły Pedagogicznej.

Link do artykułu opublikowanego na stronie Radia Weekend z Chojnic z wywiadem z nauczyciel języka polskiego Iloną Lichucką.

 

konkurs2011

konkurs2011 1

 

konkurs2010

Piotr Szczerbiak, licealista Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Człuchowa może się pochwalić tytułem tegorocznego mistrza ortografii. W konkursie rywalizowali ze sobą uczniowie gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych z Człuchowa, Rzeczenicy, Przechlewa i Czarnego.
21 autorów najlepszych prac w szkołach zakwalifikowało się do finałowego dyktanda, który odbyło się w sali człuchowskiego wydziału warszawskiej WSP TWP. Prace, w sumie było ich 18 (3 uczestników z Czarnego nie mogło wziąć udziału w finale) oceniała komisja konkursowa w składzie: Krystyna Łuczycka, Ilona Lichucka (ZSP w Człuchowie), Maria Romanowska (Gimnazjum nr 1 w Człuchowie), Anita Dowksza (Zespół Szkół Agrobiznesu w Człuchowie). Po długich i dość burzliwych obradach komisja ogłosiła werdykt. Tytuł Powiatowego Mistrza Ortografii zdobył Piotr Szczerbiak, uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Człuchowie. Drugie miejsce przyznano Katarzynie Dąbrowskiej, uczennicy Społecznego Gimnazjum w Człuchowie, a trzecie otrzymała Kinga Sobańska z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Człuchowie. Jury przyznało również 3 wyróżnienia. Otrzymały je: Agnieszka Dziamara z Publicznego Gimnazjum w Przechlewie, Emilia Sieniawska z Społecznego Gimnazjum w Człuchowie i Paulina Malmon z ZSP w Człuchowie.


- Najpierw wytypowaliśmy 6 najlepszych prac, potem odbyły się burzliwe obrady jakie przyznać miejsca. Ocena dyktand okazała się dość skomplikowana, ponieważ kilka prac miało tę samą liczbę błędów ortograficznych - mówi Ilona Lichucka. - O przyznaniu miejsca decydowała więc waga popełnionych błędów ortograficznych i interpunkcja. Liczenie przecinków zabrało nam trochę czasu...
Przecinki decydowały jednak w walce o wyróżnienia. Zwycięzca konkursu zdecydowanie wygrał walkę na błędy ortograficzne, choć żadne z dyktand nie było bezbłędne. Najlepsza praca zawierała ich 6, najgorsza - 17.
Organizatorzy postawili na ortografię rozumową - aby bezbłędnie napisać tekst powinna wystarczyć znajomość reguł gramatycznych.
- Sądziliśmy, że tekst jest średnio trudny. Miał mnóstwo pułapek językowych, ale takich, jakie mogą się pojawić w codziennym życiu - mówi Krystyna Łuczycka. - W ortografii rozumowej ważna jest znajomość zasad ortografii, a nie słownikowa. W przeciwieństwie do dyktand ogólnopolskich nie mnożyliśmy w nim trudnych i mało spotykanych słów. Mimo to tekst okazał się bardzo trudny. Największy problem sprawiały połączenia wyrazów - kiedy należy je pisać łącznie, a kiedy rozłącznie.
Laureaci konkursu zebrali brawa od swoich kolegów i nauczycieli oraz nagrody z rąk burmistrza Człuchowa i dyrektor ZSP Ewy Hryszkiewicz. To już trzecia edycja
Powiatowy Konkurs Ortograficzny w tym roku odbył się już po raz trzeci. Zorganizował go Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Człuchowie we współpracy z człuchowskim wydziałem warszawskiej WSP TWP. Nagrody ufundowali człuchowski starosta, burmistrz oraz gminy powiatu. Patronat nad konkursem sprawował Dziennik Bałtycki.

Wykaz osiągnięć naszych uczniów. Wykazy sporządzone w podziale na lata szkolne.

Osiągnięcia

Zestawienie realizowanych lub współrealizowanych przez szkołę projektów.

Projekty

Podpisane przez szkołę wielopłaszczyznowe porozumienia o współpracy.

Współpraca

Uroczystości, akcje, imprezy, konkursy - organizacja życia szkolnego.

Organizujemy

W GALERIACH

Pomiar smogu