Witamy

i love banner

 

 

 

 

hostgator domain coupon

 

konkurs2010

Piotr Szczerbiak, licealista Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Człuchowa może się pochwalić tytułem tegorocznego mistrza ortografii. W konkursie rywalizowali ze sobą uczniowie gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych z Człuchowa, Rzeczenicy, Przechlewa i Czarnego.
21 autorów najlepszych prac w szkołach zakwalifikowało się do finałowego dyktanda, który odbyło się w sali człuchowskiego wydziału warszawskiej WSP TWP. Prace, w sumie było ich 18 (3 uczestników z Czarnego nie mogło wziąć udziału w finale) oceniała komisja konkursowa w składzie: Krystyna Łuczycka, Ilona Lichucka (ZSP w Człuchowie), Maria Romanowska (Gimnazjum nr 1 w Człuchowie), Anita Dowksza (Zespół Szkół Agrobiznesu w Człuchowie). Po długich i dość burzliwych obradach komisja ogłosiła werdykt. Tytuł Powiatowego Mistrza Ortografii zdobył Piotr Szczerbiak, uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Człuchowie. Drugie miejsce przyznano Katarzynie Dąbrowskiej, uczennicy Społecznego Gimnazjum w Człuchowie, a trzecie otrzymała Kinga Sobańska z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Człuchowie. Jury przyznało również 3 wyróżnienia. Otrzymały je: Agnieszka Dziamara z Publicznego Gimnazjum w Przechlewie, Emilia Sieniawska z Społecznego Gimnazjum w Człuchowie i Paulina Malmon z ZSP w Człuchowie.


- Najpierw wytypowaliśmy 6 najlepszych prac, potem odbyły się burzliwe obrady jakie przyznać miejsca. Ocena dyktand okazała się dość skomplikowana, ponieważ kilka prac miało tę samą liczbę błędów ortograficznych - mówi Ilona Lichucka. - O przyznaniu miejsca decydowała więc waga popełnionych błędów ortograficznych i interpunkcja. Liczenie przecinków zabrało nam trochę czasu...
Przecinki decydowały jednak w walce o wyróżnienia. Zwycięzca konkursu zdecydowanie wygrał walkę na błędy ortograficzne, choć żadne z dyktand nie było bezbłędne. Najlepsza praca zawierała ich 6, najgorsza - 17.
Organizatorzy postawili na ortografię rozumową - aby bezbłędnie napisać tekst powinna wystarczyć znajomość reguł gramatycznych.
- Sądziliśmy, że tekst jest średnio trudny. Miał mnóstwo pułapek językowych, ale takich, jakie mogą się pojawić w codziennym życiu - mówi Krystyna Łuczycka. - W ortografii rozumowej ważna jest znajomość zasad ortografii, a nie słownikowa. W przeciwieństwie do dyktand ogólnopolskich nie mnożyliśmy w nim trudnych i mało spotykanych słów. Mimo to tekst okazał się bardzo trudny. Największy problem sprawiały połączenia wyrazów - kiedy należy je pisać łącznie, a kiedy rozłącznie.
Laureaci konkursu zebrali brawa od swoich kolegów i nauczycieli oraz nagrody z rąk burmistrza Człuchowa i dyrektor ZSP Ewy Hryszkiewicz. To już trzecia edycja
Powiatowy Konkurs Ortograficzny w tym roku odbył się już po raz trzeci. Zorganizował go Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Człuchowie we współpracy z człuchowskim wydziałem warszawskiej WSP TWP. Nagrody ufundowali człuchowski starosta, burmistrz oraz gminy powiatu. Patronat nad konkursem sprawował Dziennik Bałtycki.

Organizujemy...

Festiwal talentówPowiatowy Konkurs OrtograficznyKongres KobietŚwieto Patrona szkołySympozja Językowe

almanach

Szkolny fanpage

Galeria zdjęć

Prasa o nas