Aktualności

i love banner     bip 1

 

 

 

 

baner 2020 2021

Dzisiaj w naszej szkole odbyło się VI Sympozjum Języka Polskiego pod hasłem „Czy to jeszcze język polski?” Wykład inauguracyjny pod tytułem „Funkcja wulgaryzmów we współczesnej literaturze” wygłosiła absolwentka naszej szkoły Natalia Urbanowicz, obecnie studentka V roku filologii polskiej UAM w Poznaniu. Następnie Weronika Urbanowicz mówiła o ironii w kabarecie odzwierciedlającej współczesny język polski. Natomiast Beata Ruszkowska i Kinga Jakubowska przypomniały definicję błędu i najczęściej spotykane błędy w języku współczesnych Polaków. Z tej części warto zapamiętać, że co prawda wulgaryzmy istnieją w naszym języku i nawet jest słownik wulgaryzmów, to jednak ich nadużywanie pokazuje ubóstwo językowe mówiącego. Jedynie dopuszcza się używanie wulgaryzmów, za autorytetami w zakresie języka, w sytuacji rozładowania emocjonalnego. I tego się trzymajmy, mówiąc kolokwialnie!!!

Druga część sympozjum dotyczyła języka internetowego i jego wpływu na nasz język. Zuzia Pietrzak mówiła o zagrożeniach związanych z językiem internetowym, a z kolei Karolina Lemańczyk przedstawiła, co język polski zawdzięcza internetowi. Marianna Ekert wygłosiła referat zamykający sympozjum, nawiązując do pytania – czy to jeszcze język polski? Stwierdziła, że internet zmienił sposób, w jaki mówimy i piszemy. Tegoroczne sympozjum jasno pokazało, że trzeba być refleksyjnym użytkownikiem języka. Warto też zapamiętać parafrazę „Powiedz coś do mnie, a powiem ci kim jesteś”, ponieważ język odsłania naszą umysłowość i poziom nie tylko językowy.

Dziękujemy wszystkim prelegentkom, warto dodać, że były to uczennice z klasy 1a i 2a. Zdjęcia dostepne są w naszej galerii.

IMG 1IMG 1IMG 1IMG 1

Jesteśmy wśród najlepszych!

tarcza 2019 2020

Organizujemy...

Festiwal talentówPowiatowy Konkurs OrtograficznyKongres KobietŚwieto Patrona szkołySympozja Językowe

almanach

Szkolny fanpage

Galeria zdjęć

Prasa o nas