Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. S. Czarnieckiego informuje, że w związku z ustawowym obowiązkiem zawarcia umowy o prowadzenie środków w ramach PPK,
wyznacza ostateczną datę przyjmowania deklaracji rezygnacji i/lub przystąpienia pracowników szkoły do programu PPK
na dzień 05 lutego 2021 r.

W skrócie przypominamy podstawowe zasady dotyczące PPK.

REZYGNACJA Z PPK

Pracownicze Plany Kapitałowe są dobrowolnym programem, dlatego pomimo automatycznego zapisu wszystkich pracowników (w wieku od 18 do 55 lat), istnieje możliwość zrezygnowania z oszczędzania. W tym celu niezbędne jest wypełnienie deklaracji rezygnacji z PPK, którą należy złożyć do pracodawcy do 05.02.2021 r.
Deklaracja rezygnacji z oszczędzania z PPK nie jest ostateczna - ponowny zapis do PPK co 4 lata:
pracownik, który zrezygnuje z dokonywania wpłat do PPK, będzie ponownie zapisywany do programu co 4 lata. Każdy 4-letni interwał liczony jest jednakowo dla wszystkich fal – pierwszy autozapis ma miejsce w 2023 r. Do końca lutego każdej „czterolatki” pracodawca poinformuje pracowników, którzy uprzednio zrezygnowali z uczestnictwa w PPK o zbliżającej się dacie wznowienia wpłat. Poczynając od kwietnia, pracodawca będzie miał obowiązek wznowić odprowadzanie wpłat, chyba że pracownik ponownie zrezygnuje z ich dokonywania.

Pracownik, który przystąpił do programu PPK, ma możliwość zrezygnowania z uczestnictwa w programie PPK w dowolnym momencie. Uzupełnioną deklarację rezygnacji z PPK pracownik składa w miejscu pracy - pracodawca ma obowiązek poinformować o tym właściwą instytucję finansową w ciągu 7 dni od dnia złożenia deklaracji. Rezygnacja zaczyna obowiązywać w miesiącu złożenia, a jeśli w danym miesiącu składki zostały pobrane, podlegają zwrotowi.

ZMIANA WYSOKOŚCI WPŁAT

Podstawowa wpłata osoby zatrudnionej wynosi 2% wynagrodzenia brutto. Pracownicy mają jednak dwie możliwości zmiany tej stawki – mogą obniżyć wpłatę podstawową oraz zadeklarować wpłatę dodatkową:
1. Możliwość obniżenia wpłaty podstawowej (z 2% do 0,5%) mają osoby, których wynagrodzenie osiągane z różnych źródeł w danym miesiącu nie przekracza kwoty odpowiadającej 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia.
2. Jeśli chodzi o wpłatę dodatkową – pracownicy mogą przeznaczyć na nią do 2% swojego wynagrodzenia.
W obu przypadkach konieczne jest wypełnienie odpowiedniego formularza.

PRZYSTĄPIENIE DO PPK OSÓB POMIĘDZY 55 A 70 ROKIEM ŻYCIA

Pracownik, który ukończył 55 rok życia, ale nie ukończył 70 roku życia, może dołączyć do programu tylko na swój wniosek. Pracownik przystępuje do PPK po wypełnieniu odpowiedniego formularza, który musi złożyć u pracodawcy.

ZWROT ŚRODKÓW LUB WYPŁATY ŚRODKÓW Z PPK

Oszczędności gromadzone przez uczestnika PPK są jego prywatną własnością. Oznacza to, że można w dowolnym momencie z nich skorzystać, dokonując zwrotu środków lub wypłaty w trudnych sytuacjach życiowych.

Zwrot środków.
Zwrot środków to wycofanie przez uczestnika PPK oszczędności zgromadzonych na jego rachunku PPK w dowolnym momencie przed 60. rokiem życia, bez konieczności podawania przyczyny.
Przy zwrocie należy mieć jednak na uwadze to, że wypłata nie obejmie całości zgromadzonych środków. Zostanie ona pomniejszona o dopłaty pochodzące ze środków publicznych (wpłata powitalna i dopłaty roczne), 30% środków pochodzących z wpłat pracodawcy (które zostaną przekazane do ZUS) oraz 19% podatek od zysków kapitałowych wypracowanych przez pozostałą część środków, pochodzącą z wpłat pracodawcy oraz wpłat pracownika.

Wypłata środków z PPK.

Przez wypłatę w szczególnych sytuacjach życiowych należy rozumieć możliwość wypłaty - do 25% środków (jednorazowo lub w ratach) - w przypadku poważnego zachorowania uczestnika, jego współmałżonka lub dziecka oraz wypłatę - do 100% środków - na „cele mieszkaniowe”.

Kilka wypłat z rachunku PPK z powodu poważnego zachorowania
O wypłatę z tytułu poważnego zachorowania uczestnik PPK może wnioskować w razie zdiagnozowania jednej z jednostek chorobowych wskazanych w ustawie o PPK (odrębny katalog dla osoby dorosłej i dla dziecka), całkowitej niezdolności do pracy bądź umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności. Wypłata środków z tytułu poważnego zachorowania następuje na wniosek uczestnika, do którego trzeba dołączyć zaświadczenie potwierdzające diagnozę wystąpienia poważnego za kilkukrotnej wypłaty środków z jednego rachunku uczestnika PPK w związku z jego poważnym zachorowaniem, czy poważnym zachorowaniem małżonka lub dziecka.
Uczestnik PPK może dokonać wypłaty środków zgromadzonych w PPK do 25% ich wartości w sytuacji poważnego zachorowania tej osoby, jej małżonka lub dziecka (art. 101 ustawy o PPK). Dochody uczestnika PPK osiągnięte w związku z taką wypłatą są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (art. 21 ust. 1 pkt 58c lit. b ustawy o PIT). Zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych będzie miało zastosowanie do każdej wypłaty z tytułu poważnego zachorowania, jeżeli zostaną spełnione warunki uprawniające do tej wypłaty przewidziane w ustawie o PPK.

Środki z PPK jako wkład własny na cele mieszkaniowe
Zgodnie z ustawą o PPK z pomocy na sfinansowanie wkładu własnego mogą skorzystać osoby, które nie ukończyły 45 lat. Jeśli się na to zdecydują, mogą wypłacić do 100% posiadanych na rachunku PPK środków (z obowiązkiem zwrotu) i wykorzystać je na pokrycie wkładu własnego (lub jego uzupełnienie) w związku z zaciągnięciem kredytu na budowę/przebudowę budynku mieszkalnego, zakup domu, mieszkania lub gruntu.
Środki te należy zwrócić w ciągu 15 lat, przy czym spłatę należy rozpocząć nie później niż 5 lat od dnia wypłaty środków. Zasady i terminy zwrotu wypłaconych środków powinna określać umowa zawarta przez uczestnika PPK z instytucją finansową prowadzącą jego rachunek PPK, do której uczestnik PPK składa wniosek o taką wypłatę. Umowa ta określać powinna również zasady i terminy wypłaty, a także oznaczenie inwestycji, która ma być sfinansowana z kredytu.
Co istotne, wypłata środków na cele mieszkaniowe nie wiąże się z koniecznością zapłaty podatku od zysków kapitałowych. Należy jednak pamiętać, że jeśli uczestnik PPK nie odda wypłaconych na cele mieszkaniowe środków, będzie musiał zapłacić zryczałtowany podatek dochodowy (tzw. podatek Belki) od zysków kapitałowych przypadających na tę niezwróconą kwotę. Obecnie wynosi on 19%.

ZMIANA PRACODAWCY A PPK

Zmiana instytucji PPK będzie możliwa jedynie po zmianie podmiotu zatrudniającego. W tym momencie pracownik ma dwie opcje.
Pierwszą z nich jest zmiana pracodawcy, ale pozostawienie środków w dotychczasowej instytucji. W tej sytuacji pracownik będzie posiadał dwa lub więcej konta PPK - konto prowadzone przez instytucję wybraną przez poprzedniego pracodawcę oraz konto założone przez nowego zatrudniającego. W przypadku więcej niż jednego konta PPK przysługuje tylko jedna wpłata powitalna i jeden coroczny bonus.
Warto zauważyć, że może zdarzyć się tak, że pracownik zmieni swojego dotychczasowego pracodawcę prowadzącego PPK, na takiego, który nie jest jeszcze zobowiązany do utworzenia PPK. W tej sytuacji środki pracownika pozostają na koncie PPK poprzedniego pracodawcy do momentu utworzenia PPK przez danego pracodawcę.
Drugą opcją jest zmiana pracodawcy i zmiana instytucji zarządzającej PPK na tę, która aktualnie współpracuje z nowym pracodawcą. W przypadku wyboru drugiej opcji pracownik powinien złożyć wniosek o wypłatę transferową z jednego funduszu, do drugiego.

DYSPOZYCJA TRANSFERU W PPK

Ten obowiązek nie będzie występował zbyt często. Dotyczy bowiem sytuacji, gdy pracodawca zdecyduje się zmienić instytucję finansową – a więc zawrze nową umowę o prowadzenie w imieniu swoich pracowników. W tej sytuacji będzie musiał poinformować swoją załogę o obowiązku złożenia w ich imieniu wniosku o wypłatę transferową środków dotychczas zgromadzonych w PPK. Jeśli w ciągu 7 dni od dnia otrzymania informacji pracownik nie poinformuje na piśmie pracodawcy o braku zgody na złożenie takiego wniosku, pracodawca ma obowiązek złożyć go (wniosek o wypłatę transferową) w jego imieniu do instytucji finansowych, z którymi ten pracownik ma zawarte umowy o prowadzenie PPK.
Wniosek o wypłatę transferową pracodawca składa za pośrednictwem podmiotu zarządzającego instytucją finansową, z którą pracodawca zawarł umowę o prowadzenie PPK. W przypadku braku zgody uczestnika PPK na złożenie wniosku, o którym mowa powyżej, środki dotychczas zgromadzone na rachunkach PPK prowadzonych przez instytucje finansowe, z którymi umowy o prowadzenie PPK zawarły na rzecz tego uczestnika i w jego imieniu inne podmioty zatrudniające, pozostają na tych rachunkach PPK do czasu ich wypłaty, wypłaty transferowej lub zwrotu.